Forex Temel Analiz Nedir?

Temel analiz ile gelen son dakika “önemli” verileri ile sert düşen yada yükselen, yatay seyir halinde durağan giden herhangi bir piyasa üzerinde hareketlilik oluşabilir. Buna sebep olan temel analizdir ve teknik analizin elverdiği direnç ya da destek seviyelerinden yeteri kadar tepki gelmemesi durumunda hareketlerinde devam edecektir. Bu işlemleri yapan da piyasa yatırımcılarıdır ve hepsi gerçek işlemlerdir.

Herkes aynı anda aynı şekilde düşünemeyebilir ve sadece teknik analiz pençesinden incelemelerde bulunursa, temel analizin daha yapıcı olduğunu göz ardı edecek ve zararlı işlemleri daha fazla oluşabilecektir. Bu sebeple temel analizi yeteri kadar bilmeli ya da bunu sizler için yapacak kurumsal yapı içerisinde uzman ve “kaliteli” danışmanlık hizmeti veren kişilerden destek almanız gerekmektedir. Aksi durumda kendinizi olağanüstü ve “uzman” seviyesine getirmediğiniz zaman zarflarında zarar etmeniz muhtemel olacaktır.

Temel Analizin Etkileri Nelerdir?

Temel analiz ülke para birimlerinin değerlenmesine ya da değer kaybetmesine sebep olacağı için tüm döviz çiftlerinde hareketliliğe sebep olmaktadır. Aynı anda bir ülke para birimine ait birden fazla veri olabileceği için sadece en önemlileri değil hepsini bir ele almak ve hangi yönde piyasanın tepki vereceğinin analizinin yapılması uzmanlık gerektiren bir işlemdir.

Temel analizde, bir ülkedeki tüm ekonomik, ticari, sanayi, gıda, imalat… gibi sektördeki firmaların bir ay ya da dönem içindeki faaliyetlerinden doğan miktarın önceki zaman dilimine göre ne şekilde değiştiğinin verilere yansıması normaldir. Bu sebeple bazı önemli şirketlerin takibini yapmak ve finans haber sitelerinde bilgileri tazelemek gerekli olabilir. Fakat bunu yapmak zorunda olmadığınızı, sadece ekonomik takvim içeriğini takip etmeniz bile yeterli olacaktır.

Siyasi, Ekonomik Açıklamalar Önemlidir

Özellikle bir ülke ya da bölgenin Merkez Bankası başkanı tarafından belli bir takım tarih ve saatlerde açıklamalar yapılır ve bunları Türkçe yazılı olarak takibini işlem yaptığınız program üzerinden takibini gerçekleştirebilirsiniz. 10 ya da 20 kadar önemli detay belirtir ise bunların ne anlama geldiğini bilmeli yada bilen birine danışmalısınız. Konuşmaların haricinde rakamsal olarak anlık gelen dataların da ülke ekonomisi ile alakalı olduğu için mevcut para birimi üzerinde etkisi olduğu gibi karşıt para birimlerinin değerlenmesine yada düşüş yaşamasına sebep olabilir.

Tarım dışı istihdam, işsizlik oranları, ticaret ve sanayi üretim verimlerinin düşük geldiği bir ekonomideki para birimi değer kaybedecekken (örnek; Euro), karşıt pozisyondaki dolar, Japon yeni, sterlin değer kazanabilir. Temel analiz kitapları, videoları alıp incelemeli ve verilerin ne şekilde piyasaya yansıyacağının bilinmesine odaklanmalısınız.

Bir cevap yazın