Forex Teknik Analizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teknik analiz geniş bir kavram ve çok detaylıdır. Biz birkaç örnek vererek yine de sizleri yönlendirmek istiyoruz. EURUSD paritesini ele alalım. İnternetten bu konuda bilgi almanız mümkündür.

Paritenin yükseldiğini ve yatırımcılar arasında artık doyum noktasına geldiği düşüncesi ağırlık kazanıyorsa, elmas ya da omuz-baş-omuz göstergelerini oluşturmaya başlayabilirler. Tam tersi artık düşüşün sonlanması ve yükseliş habercisi için ise 3’lü dip, ters-omuz-baş göstergeleri oluşturabilirler. Direnci kırarak hızlıca yükselen ve birkaç yüz pip ilerleyen paritenin dinlenmesi için bayrak formasyonu oluşturması ve tekrar yönünü yukarı vermesi görülebileceği gibi, aşırı düşen ve hafif kanal içerisinde yönünü yukarıya doğrultan paritenin sert düşüşlere geçmesi de ihtimal dahilindedir.

Burada önemsenmesi gereken, sadece teknik olarak değil temel açıdan da değerlendirilmesi ve bu durumu desteklemesidir. Düşüş formasyonu gördünüz, fakat bunu bozacak bir veri açıklandığında kararlarınızı yeniden düşünmeniz ve analiz ederek gözden geçirmeniz gerekebilir.

Elliot Dalgalarının Önemi

Elliott Wave teorisi, grafiklerin, fibonacci oran ve zaman seviyelerine göre şekillerinden hareketle genelde trend kanalları içerisinde yapısının bulunması ve sonraki hareketinin tahmininde önemli dataları yatırımcılara bildirmesi açısından bununla ilgili bir kitap almanızı öneriyoruz. Fiyatları makul seviyelerde olup, isteyenler programlı olanlarını inceleyebilir. İndikatör sistemleri de deneme hesaplarında test ederek teknik analizlerde kullanmak isteyebilirsiniz.

Direnç ve Desteği Kırabilecek Formasyonlar

Direnci kırarak burayı bir kere test eden bir grafik düşünün. Direnç artık destek olmuştur ve bir sonraki direnci 2 kere dener ve kıramaz ise mevcut desteğin kırılması ihtimali oluşabilir. Buna ikili tepe formasyonu denir ve bunun tam tersinin adı ikili diptir. 3’lü dip ve 3’lü tepe anlaşılması son derece kolaydır ve birkaç örneğe bakarak bulabilirsiniz.

RSI Uyumsuzluğu

Aşırı yükselen grafikler düşünün ve bayrak formasyonu oluşturduktan sonra daha yüksek rakamlara ulaşıyor. Fakat buna rağmen daha yüksekteki hareket, biraz alttaki bayrak formasyonuna göre RSI açısından daha alçakta kalıyorsa olumsuz uyumsuzluk olabilir. Bu fiyatların doygunluk seviyesine ulaşabileceğini gösterebilir ve satış için ek birkaç sinyal aramanızı öneriyoruz. RSI uyumsuzlukları olumlu ve olumsuz (düşen piyasalarda) olmak üzere 2’ye ayrılır.

Hareketli Ortalamalar

200, 100, 50 gibi hareketli ortalamalar ne kadar önemli ise fibonacci sayıları ile grafik açısından birbirini tamamlayan, uygun destek ve dirençlerde tepki veren parite, emtia ya da hisse senedi için bu rakamları kullanmanız avantajınıza olabilir. Ortalamanın üzerinde olan grafiklerin, destek anlamında gelmesi ve test etmesinden sonra alımların zayıf kalması ve satış baskılarının artması halinde her zaman zararına pozisyonu kapatmayı düşünmeniz gerekebilir. Biraz tolerans tanımak ve stop noktanızda aşırıya gitmemenizi biz öneriyoruz.

Her zaman çalışacağının garantisinin de olmadığı, kırıp gidebileceği ve test edip tekrar yönünü aksi şekilde devam ettirebileceğini de bilmelisiniz. Birkaç farklı gösterge ile de dikkatli olarak incelemenizi öneriyoruz. Teknik analizde yazımızda bazı uyarılarda bulunduk ve anlatamadığımız daha çok konu var. Fakat ücretsiz olarak bile videolu eğitimlerden yararlanabileceğiniz kaynaklar ile grafiklerin dilini çözmek ve daha başarılı işlemlerde bulunabileceğinizi düşünüyoruz.

Bir cevap yazın