Borsada Başarılı Olmak için Ne Yapmalı?

Borsada başarıyı yakalamak, büyük miktarlarda para kazanmak gibi sorular her dönem özellikle uzman ekonomistlere sorulmuştur. Genel olarak verilen cevap kısa sürede çok para kazanmanın mümkün olmadığı fakat sabırlı davranılırsa ve seçimlerde titizlikle araştırma yapılırsa sonucun daha olumlu olacağı yönündedir. Fakat kimse ben şu teknik ile çok para kazandım ve sizlere de öneriyorum gibi yatırım danışmanlığı adı altında yardımcı olmayı düşünmeyecektir.

Bu yazımızda ise sizleri eğitim, uygulama ve test aşamasından oluşan bazı yönlendirmeler ile başarıyı yakalamanız için fikirler vermeyi düşünüyoruz.

Yüksek Hacimli Hisselerle Başlayın

Gayrimenkul, bankacılık, madencilik, iletişim, orman ürünleri, sanayi, imalat… aklınıza ne kadar sektör geliyorsa yüksek hacimli olan senetlerin listesini çıkartın. Bilanço durumlarını inceleyin. Temettü veren ya da bedelsiz sermaye artırım kararları verenleri artı hanesine yazın. Geçmiş seneleri incelediğinizde özellikle kriz dönemlerinden sonra hızlı bir yükseliş ivmesi yakalamış mı kontrol edin. Endeksteki yükseliş ya da düşüşe öncülük eden senetleri incelemeyi unutmayın.

Geçen sene ve bu sene yaptıkları yatırımlarının karşılıklarını büyüme, karlılık olarak alabilmiş mi kontrol edin. Aslında portföy yöneticiliği yapan şirketler (yerli ve yabancı) ülkemizdeki senetler hakkında al, sat, tut gibi tavsiyeler üreterek yardımcı olmaktadır. Genelde kısa, orta ve uzun vadeli analizleri geniş ölçekte yaparak karar verdiklerini ve pek çok yatırımcının pek gözüne çarpmayan özelliklerden yola çıkarak bu kararlara verdiklerini, önemsenmesini gerektiğini belirtelim.

Ekonomi dergileri, haber kanalları ve internet sitelerinden kurumsal olanlarına dikkat edin. Bir yatırımcı işlem günlerinde televizyonunu açarak bu tür gelişmeleri takip edebilmelidir.

Yatırım Miktarı Nasıl Olmalı

VOB’u bir kenara bırakırsak borsamızda kaldıraç oranı yoktur ve hisse %1 yükselmişse sizde %1 kar yaparsınız. Yapılan bir yanlış tüm sermaye ile bir fiyat üzerinden işleme girilmesidir. Alternatif senaryo üretilmesi gerektiği çok açıktır. Destek seviyesi ortada fakat oradan %20 civarında bir yükselişe geçebileceğinin garantisini kim veriyor? Unutmayın, spekülatörün elinde yeterince kağıt yoksa o hisseyi yükseltmek istemeyecektir.

Küçük yatırımcı destek noktasından alıma geçmiş ise spekülatör isterse %20 taban yaptırabilir ve biraz orada tutmayı başarabilirse yüklü rakamlarda hisseye sahip olur ve bunu yaparken de maliyeti de düşürmeyi başarır. Küçük yatırımcı ise aldığına ve sattığına pişman olarak kalır. Derinliği az, günlük işlem hacmi zayıf olan hisselerde bu olabiliyor. Bu nedenle derinliği zayıf olan hisselerden uzak durmanızı mutlaka öneriyoruz. 1 sene içinde belki birkaç defa karşınıza çıkabilecek bir durum olup karar tamamen sizlere aittir.

100.000 TL parası olan bir yatırımcı bir hisse için 5000 TL civarında yatırım yapabilir. Fiyat düşüyorsa eğer stop noktasını çalıştırabileceği gibi sonraki destek noktasından yatırım miktarını artıracak şekilde yeni alımlar yapabilir. Fakat 2.ci hisse alımı da yüklü miktarlarda asla olmamalıdır. Gelişmiş ülkelerdeki para piyasalarında son saatlerde ne oldu ve bugünkü verinin sonucu ne oldu, piyasalara nasıl etki edecek gibi temel analiz içerikli konuları mutlaka incelemeli ve yatırım planlarınıza dahil etmelisiniz.

Bir cevap yazın